Нове технологије у образовању 2015.
- aleksapopadic
- Feb 28, 2015
- 3 min read

Са циљем унапређења квалитета образовања у Србији, ове године је British Council организоваo други по реду догађај посвећен употреби информационо-комуникационих технологија (ИКТ) у систему образовања. Конференција и сајам „Нове технологије у образовању“ одржани су у Белекспоцентру и просторијама хотела Holiday Inn у Београду 27. и 28. фебруара 2015.
Овим догађајем организатори су желели да помогну наставном и другом особљу у школама и факултетима, као и свима који су укључени у доношење образовних политика, да осавремене наставни процес и на што бољи начин искористе могућности које нове технологије пружају. О овим важним темама говорило се на великој регионалној конференцији у Београду, а пратио је и богат сајамски програм у оквиру кога је своја решења представило више од 40 компанија, издавачких кућа и образовних институција из Србије и региона, као и Велике Британије.
На овом дводневном догађају у радним групама било је речи о следећим темама:
примери добре праксе у употреби ИКТ у основним и средњим школама
примери добре праксе у употреби ИКТ у високом образовању
инклузивно образовање уз подршку ИКТ
Теме су презентоване на српском и енглеском језику, а учешће у догађају било је бесплатно. Програм је реализован у више сала.
Овај догађај British Council je организоваo смо у сарадњи са Британском амбасадом у Београду, Тимом за социјално укључивање и смањење сиромаштва Владе Републике Србије, Министарством просвете, науке и технолошког развоја, Министарством трговине, туризма и телекомуникација, Привредном комором Србије и другим партнерима.
Присуствовао сам другом дану конференције. Током преподневног програма сам присуствовао следећим конференцијским предавањима:
Иновације засноване на иостраживању, предавач: Герет Милс, УК
Зашто је свету потребан Watson, предавач: Пол Фрејер, IBM
Панел дискусија Образовање за 21. век, модератор: Снежана Марковић, државна секретарка Министарства просвете, науке и технолошког развоја
HP решења за образовање, предавач: Примож Полајнар, HP
еУчење по моделу 1:1, предавач: Сања Сабљић, Ланако
Управљање МУЦ курсевима, предавач: Крис Кејви, British Council
Oracle Академија, да ли сте спремни?, предавачи: Љиљана Кркић и Дени Гурис, Oracle Академија
Између главног програма и рада по групама обишао сам штандове водећи ИТ компанија, а присуствовао сам и радионици „Примена Samsung School у настави страног језика“, коју је водила Сњежана Фиштровић из Хрватске у Самсунговој дигиталној учионици.
Током поподневног програма присуствовао сам предавањима у оквиру сесије „ИКТ у основном и средњем образовању“:
Вођење школе уз помоћ нових технологија, предавач: Кристин Тери
Према дигитално зрелим школама - искуства из Карнета, предавачи: Бранка Вук и Гордана Бенат
Модели употребе ИТ и елемената гејмификације у образовне и креативне сврхе | Јасна Бркић, Виолета Ђорђевић
„Сеобе“ у вики-алату, предавач: Снежана Клепић
Смарт телефони - технолошка предност у учењу језика, предавач: Кристина Радојчић
Математика и наставници математике на интернету, предавач: Аница Тричковић
Грађанско васпитање – између :( и :), предавач: Анђелка Петровић
Семинар захтева знање енглеског језика, велико предзнање и познавање рада на рачунару на средњем и често напредном нивоу. Знања стечена током овог семинара су применљива углавном у школама које располажу савременом ИТ опремом. Садржаји семинара су били занимљиви и омогућиће ми да унапредим свој наставни рад, пре свега у додатном раду са ученицима. Током конференције сам добио идеју да са заинтересованим ученицима шестог разреда реализујем мали пројекат о државама Европе. Ову конференцију бих радо препоручио наставницима инфоратике, техничког и информатичког образовања, као и осталим наставницима и директорима школе, који желе да унапреде сопствене вештине у раду са ИКТ, али и да управљање процесима у школи заснивају на коришћењу савремених информационо-комуникационих технологија.
Comentarios